Wstęp do szczęścia

korzysci ze szczescia

Lipiec 1, 2014 • Pozytywna, Psychologia, szczęście i życie w Ameryce • Views: 2491

Według amerykańskich badań 50% respondentów (niezależnie od kraju, płci i wieku) na pytanie: „Co jest w życiu najważniejsze?”- odpowiada szczęście.

O wielkości szczęścia i gonitwie za nim pisali już starożytni. W swej twórczości opiewali albo negowali jego ideę, wskazywali drogę do albo śmiali mu się prosto w oczy. I dlatego też przez wieki mędrcy tego świata pisali o nim swe dzieła życia, biegali za nim w drodze do wiecznej sławy, szukali sposobu, wzoru i reguły, która zmieni lub poprawi ludzki los.

Do dziś dnia, szczęście zajmuje ważną (albo najważniejszą) rolę w życiu, a i literatura, sztuka czy nauka, ciągle mu nie odpuszcza.

Na blogu zajmę się psychologiczną stroną szczęścia. Pokażę jego prawdziwe oblicze, począwszy od historii, definicji i badań, a kończąc na tym, jak go osiągnąć i jak sprawić, aby trwało jak najdłużej.

Moda na szczęście nie przemija, i dobrze! Naukowe tory tych wywodów, wskażą radość i prostą drogę na szczyt.

Według badań, szczęście, dla większości mieszkańców tej planety, nieważne gdzie mieszkają i w kogo wierzą, jest celem życia, zaś szczęście własnych dzieci jest ich największym marzeniem! Pracując nad własnym szczęściem mamy: lepsze samopoczucie, więcej energii, stajemy się bardziej twórczy, wzmacniamy nasz system immunologiczny, mamy lepsze relacje interpersonalne, wyższą produktywność i żyjemy dłużej!

Arystoteles mawiał, że szczęście jest sensem i celem życia, misją i kresem egzystencji”, a w psychologii pozytywnej jest tym, co sprawia, że warto żyć. Ta dziedzina psychologii wskazuje na pozytywną stronę ludzkiego umysłu, które jest w stanie budować i zwiększać nasze szczęście. Rozwój osobisty i spełnienie w życiu ma być drugą stroną medalu matki psychologii i przeciwwagą do zaburzeń, deficytów i chorób psychicznych.

Powyższa zapowiedź to dopiero początek blogowego szczęścia. To akademicka odpowiedź na nieakademickie poradniki. To opis szczęścia z dystansu naukowca empirysty, który dba o jakość i rzetelność badań, treść i hasła w tematyce szczęścia. Wszystko to na podstawie wybitnej literatury wielkiej sławy psychologii z Uniwersytetu Stanforda i tytułowanej uczennicy Harvardu. Sonja Lyubomirsky, obecnie profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim, w dziele „Wybierz szczęście” pięknie i prosto proklamuje manifest o szczęściu.

Zapraszam do powyższej lektury i na mojego bloga, w którym przystępnie acz zgodnie z nauką, będę przekazywać przepis na szczęście.

 

Photo attribution: Camdiluv ♥ via flickr / CC BY

Tagi:, ,