Po co mi wdzięczność?

5698746966_3bf9926e80_z

Grudzień 11, 2015 • Pozytywna, Psychologia, szczęście i życie w Ameryce • Views: 3035

Jakiś czas temu na portalu Facebook pojawiła się wdzięczność! Właściwie to wpisy „dziękczynne” za doznane dobra z dnia poprzedniego i tak kolejno przez siedem dni! Aby dobre wieści dalej szły, każdego dnia powinno nominować się dwie nowy osoby. Mnie także spotkała nominacja, choć samą technikę znałam i stosuję w praktyce codziennie. Udział wzięłam w niej chętnie i raz jeszcze ją powtórzę i zaproszę do niej Czytelników KasicaBlog.pl.

Za co ludzie dziękują? Czytając podsumowania innych zauważyłam, że mało było dziękczynienia za pracę. Liczyły się dobre emocje związane z rodziną, chwile z przyjaciółmi, usłyszane dobre słowa, pomocne gesty drugiego człowieka czy komplementy dane lub otrzymane. Cieszyły także małe rzeczy jak: pyszna kolacja, udany biszkopt, skończona książka czy ucieczka przed deszczem.

Wdzięczność jest piękna! Pomaga w życiu, sprawia uśmiech, daje radość i umacnia w siłę. Uświadamia małe szczęścia i promuje zjawiska czy zachowania wcześniej niezauważalne. Buduje własne poczucie szczęścia, a bez niej Psychologia Pozytywna nie ruszy krok dalej!

Badania Roberta Emmonsa i Michaela McCullough pokazują, że prowadzenie codziennie dzienniczka wdzięczności (przez dłuższy okres) i zapisywanie minimum pięć dobrych wpływa na jakość życia psychicznego i fizycznego. Tematy w dzienniczku mogą się powtarzać i być bardzo różne, ale zapisane momenty to głównie chwile, za którymi stoją emocje pozytywne i piękne wspomnienia.

Nauka wdzięczności i jej mówienie tudzież zapisywanie każdego dnia uczy doceniania tego co się ma, co jest w życiu dobre i pozytywne, za co należy podziękować Bogu, sobie czy losowi. Ważne aby czuć wdzięczność i wcielać ją w życie każdego dnia.

Dziś życzę każdemu Czytelnikowi aby poczuł wdzięczność i poznał jej słodki smak każdego dnia. Wspomniane wyżej badania pochodzą z książki „W stronę szczęścia” Tal Ben-Shahara. Polecam, działa!

  Photo attribution: Ahmed Sinan via flickr / CC BY-ND 2.0

Tagi:,