Sukces optymisty

sukces optymisty

Kwiecień 17, 2014 • Biznesu, Psychologia, szczęście i życie w Ameryce • Views: 1550

Czym jest, czemu służy i dlaczego kochają go miliony?

Sukces – tak często powtarzany w dzisiejszej popkulturze, że dla niektórych przyjmuje już tylko negatywną konotację. Kochają go miliony, ale ma też rzeszę hipsterskich przeciwników. Dla jednych widziany w postaci dolara (minimum jednego miliona), dla innych w uśmiechu bezzębnego niemowlaka. Znany z tytułu nigdy niekończącej się „Mody na sukces” czy miesięcznika „Sukces” (nota bene bardzo interesującego).

Potocznie uważa się, że stoi za nim talent i chęć. Co się dzieje, gdy jest talent, jest chęć, a sukcesu ciągle brak?

Badania na amerykańskich dzieciach testami SAT (Stanford Achievement Test), potem MCAT mierzą sprawność intelektualną i osiągnięcia dzieci. Cieszą się dużą sławą wśród rodziców, którzy szukają talentu u swych pociech. Jeśli zmierzy się ten talent, co i tak brzmi odrobinę kuriozalnie, jak go powiększyć – pojawia się pytanie?

Chęci można budować wieloma kursami, płacąc setki dolarów za obiecane złote góry. Ale dobrymi chęciami to i piekło jest wybrukowane. Gdzie leży pies pogrzebany?

Martin Seligman uważa, że brakującym ogniwem w tej historii jest optymizm. Jego definicja sukcesu to: motywacja, zdolności i optymizm.

Motywacja czyli chęci, zdolności czyli talent i optymizm, bez którego ani rusz.

Co jeśli to za mało? Jeśli clue sprawy jest w optymizmie – pesymizmie. Co się dzieje, gdy nadmierny pesymizm odbiera nadzieję, a wyniki ciągle idą w dół? Czy można nauczyć ludzi optymizmu i spróbować wcielać go w szkolne życie?

Na dalsze opowieści o sukcesie zapraszam do czytania kolejnych artykułów. Temat sukcesu bardzo w modzie, więc to dopiero pierwsza odsłona naszego Sukcesu.

Oczywiście na naukę optymizmu odsyłam do lektury M. Seligmana „Optymizmu można się nauczyć” albo na mój blog.

I zapomniałabym – „Talent jest przeceniony” Geoffrey’a Colvin’a – to inna ciekawa pozycja książkowa, którą kiedyś przedstawię. Teraz podsyłam jedynie tytuł tym, których już dziś intryguje tematyka geniuszu.

Photo attribution: Ulisse Albiati via flickr / CC BY

Tagi:, ,