Psychologia pozytywna a pozytywne myślenie

psychologia pozytywna a pozytywne myślenie

Październik 1, 2015 • Pozytywna, Psychologia, szczęście i życie w Ameryce • Views: 7076

Psychologia pozytywna a pozytywne myślenie i dlaczego o tym piszę.

Jako propagator Psychologii Pozytywnej chcę podkreślić różnicę tych dwóch pojęć.

Popularne tytuły amerykańskich poradników głoszą motto „pozytywnego myślenia”, za którym stoi nowojorski, protestancki pastor dr Norman V. Peale, autor „Mocy pozytywnego myślenia”.

Głosił on, że drogą do sukcesu jest afirmacja. Gdy ta forma akceptacji rzeczywistości daje szczęście, jest to jakieś rozwiązanie, ale co się dzieje, gdy metoda przestaje działać i rodzi się ból, żal i rozgoryczenie.

Za oficjalny początek Psychologii Pozytywnej uznaje się rok 2000 (niektóre źródła podają koniec lat dziewięćdziesiątych), kiedy jej guru, profesor Martin Seligman, ogłosił, że świat zasługuje na nowe oblicze pozytywnej strony psychologii. Dość mowy tylko o zaburzeniach, czas skupić się na zaletach, rozwoju i doskonaleniu człowieka.

O co ten krzyk i co łączy positive thinking versus positive psychology?

Przymiotnik pozytywna (-e) na pewno jest ten sam, ale droga do poczucia szczęścia wiedzie już innymi drogami.

Jak spełnić american dream? Jak być pięknym, młodym i bogatym? I inne „jak” mające sprawić, że tylko los zmieni bieg wydarzeń, odmieni moje życie, a ja stanę się innym człowiekiem.

Pozytywne myślenie jest „idealnym” przepisem na życie, mogło by się wydawać. To patrzenie na świat tylko z pozytywnego punktu widzenia: uda mi się i dam radę – a co z rzeczywistością, obiektywizmem i krytycyzmem. Gdy stosowane techniki nie działają, rodzi się zawód i pytanie: Dlaczego?

Badania profesora wykazały, że mówienie sobie pozytywnych haseł to za mało. Efekty te są znikome lub zerowe. Ważne jest to, co mówimy sobie, gdy spada na nas trudność. Potęga optymizmu według Seligmana to odrzucanie zgubnych stwierdzeń, które przychodzą nam na myśl w niepowodzeniu, sytuacji problemowej czy porażce.

Psychologia pozytywna wyrosła na kanwie psychologii humanistycznej i poznawczej. Profesor Martin Seligman badał, eksperymentował i wprowadzał nowe pozytywne teorie na akademickie salony, do świata biznesu, dziś także edukacji, armii, sportu. Zgromadził wokół siebie rzesze naukowców, znane nazwiska i badaczy interdyscyplinarnych, którzy akademicko i merytorycznie promują psychologię pozytywną.

Życzę Tobie, Drogi Czytelniku, codziennego aplikowania dobrych uwag i lepszej jakości życia. Więcej o tym w kolejnych odsłonach na blogu i w literaturze Seligmana.

 

Photo attribution: MartaZ* via flickr / CC BY

 

Tagi:, , ,