Psychologia Bloga Pozytywna

Pozytywna

Sierpień 6, 2015 • BLOG, Dowiedz się, Pozytywna, Psychologia, szczęście i życie w Ameryce, To lubię • Views: 2021

 

Psychologia Pozytywna nie mogła narodzić się gdzieś indziej, jak tylko w kraju optymizmu, a yes, you can stało się manifestem każdego „chcącego”.

W Stanach Zjednoczonych po jednej stronie barykady był promienny uśmiech, ze słynnym amerykańskim keep smiling, a po drugiej szerząca się depresja, napięcie i lęk. Fala zachwytu mieszała się z niegasnącym niepokojem.

Zamiast radości, żniwo zaburzeń depresyjnych, zbierało na sile i wątpliwej popularności. Martin Seligman, bo o nim mowa, na przełomie lat 1998/99 zaczął rozważać nowy projekt życia, któremu prawdziwie tchnienie nadał w 2000 roku. W iście rajskich warunkach wraz z grupą innych naukowców rozpoczęła się era Psychologii Pozytywnej.

Na kanwie tych naukowych mądrości powstał mój blog, KasicaBlog.pl. Jest on moją odezwą, w której niosę naukowe fakty, subiektywne me odczucia, zbiory pozytywów i badań, haseł i ciekawości z dużego pola działania jakim psychologię zwą. Blog nie podaje jednej jedynej recepty „Jak żyć?”, za to podaje słowa-klucze, teorię i praktykę, która szczęściu może pomóc. Wskazuje na sprawdzone „polepszacze” i treści Psychologii Pozytywnej, które mocą służą. Nie są lekiem na całe zło, nie zastąpią pomocy gdy takowa jest niezbędna, nie wyleczą z całego smutku bardzo chorych dusz, za to zdrowym, chętnym i szukającym pomogą budować nową jakość.

O Psychologii Pozytywnej, często mylonej z pozytywnym myśleniem, krążą mity i legendy, prawdy i półprawdy, fale zachwytu i krzyki krytyki. Jedni będą ją chwalić, inni ganić, ale to do Ciebie należy wybór po której staniesz stronie. Czy „kupisz” tę wiedzę i z korzyścią weźmiesz coś dla siebie, czy odrzucisz jej prawdy i pójdziesz w swoją stronę? Zrobisz jak zachcesz, choć ja poproszę miło abyś został w świecie Psychologii Pozytywnej. W jej ramionach wielu jest autorów, twórców, badaczy i naukowców z różnych stron świata, więc i styl i zakres i charakter prac jest bardzo szeroki. Tematów ima się wielu, zatem jest w czym wybierać.

Teraz przypomnę główne tematy, które cieszyły się największą blogową popularnością. Teorie i piewcy Psychologii Pozytywnej, ku ludziom i do ludzi, do przodu marsz. Niech żyją sto lat, czyli ulubione bloga słowa klucz:

Wdzięczność – często niedoceniana, czasami wyśmiewana, niedoszacowana, niedoreklamowana, pomijana, ignorowana, lekceważona, pogardzana, darmowa, bezpłatna, nieinteresowna, uboga, skromna i pokorna. Zarazem wielka, szczera i prawdziwa, płynie z serca, cieszy duszę, raduje serce, łączy ludzi, utwierdza w miłości, daje nadzieję, przywraca wiarę, odkopuje dobro, uszczęśliwia. Wdzięczność się wdzięczy i ma ku temu powody. Żyjcie z nią w przyjaźni!

Miłość – tutaj słowa są zbędne, bo odeślę Was do artykułu, który pisany z miłości o miłości prawi. Naukowo a z uczuciem, bez którego nie tylko serce usycha, co i nudą wieje. Poznajcie eminencję, królową, ekscelencję, świętobliwość, znakomitość, po prostu miłość!

Optymizm – wiara, pogoda ducha, styl myślenia, moc możliwości, ufność i zaufanie także do siebie, intuicja na jutro, ku przyszłości, pełna nadziei!

Zdrowieu cioci na imieninach składane w życzeniach. Nie za każdą cenę, choć zawsze w cenie i bezcenne. Jedyne, wyjątkowe, unikalne i zawsze w naszych (nie)dobrych rękach. Fizycznie jako forma, psychicznie jako jakość życia. To wartość sama w sobie, zatem poczytajcie dlaczego bez niego nic w psychologii!

Szczęście – niezezowate, a prawdziwe, nie udawane, a naprawdę, nie na pokaz, a prawdą malowane. Wymarzone, wypracowane, co dzień, krok po kroku, cegła po cegle, bez przerwy, w radości i smutku, w uśmiechu i we łzach kilku. Twoje i niepowtarzalne, bez jednej jedynej recepty prawdziwej, za to prosto z serca do serca. Dla Ciebie, do siebie, do Ja, Twojego ego – Ja ego!

Jest ich więcej, czasem jedynie inaczej są nazwane. Prowadzą do pozytywności, stąd roszczą sobie do niej prawa. Warto wziąć je pod uwagę i uczyć się ich w sobie. Budować z trwałego materiału i bywać z nimi w dobrej komitywie. Nie obrażać się na nie i nie być z nimi w wojnie. Dać się poznać, polubić i cierpliwie uczyć się ich celebrować. Brać ich zdanie pod uwagę nawet w małych codziennościach.

Psychologia Pozytywna jest bogata, uniwersalna i świetnie sobie radzi w życiu. Szczodra, hojna i lubi się dzielić, więc bierzcie z niej ile sił w rękach i w duchu chęci.

Jeśli pracujesz, szukaj jej pozytywów w biznesie. Jeżeli w życiu prywatnym, korzystaj z jej rad jak budować szczęście razem. Jeżeli chcesz zaszczepić optymizm w dziecku, koniecznie poczytaj rady Seligmana. Jeżeli w sporcie, to korzystaj z zalet optymistycznych schematów myślenia. Jeśli chcesz nauczyć się wdzięczności, załóż dziennik, jak radzą badacze, a jeśli szukasz flow, ucz się go od artystów, albo od samego twórcy M. Csíkszentmihályi’ego. To tylko czołowe tytuły, reszta w samej teorii i na blogu, gdzie co rusz, staram się podrzucić inne jej pozytywy.

Sława Psychologii Pozytywnej rośnie w siłę, zatem codziennie warto korzystać z jej zalet. Małymi krokami budować seligmanowską pełnię życia, odkrywać swoje mocne strony i korzystać z nich w radości i smutku. Te zalety, cnoty sygnaturowe ma każdy z nas, choć różnie są wymieszane. Mieszanka dóbr różnorodnych, indywidualna i osobliwa gdy dobrze poznana, niesie sporą korzyść. Katalog, zbiór, inaczej tarcza mocnych stron, które służą nie tylko w pogodę, co i w niepogodę, a może wtedy zwłaszcza są ochronnym pancerzem mojego Ja, nad inne Ja, czasem niemiłe i nie moje.

Blog (i ja) żyje(ę) Psychologią Pozytywną, polecam i Wam! Próbujcie, może nam wszystkim wyjdzie to na dobre.

Photo attribution: Alan Levine via flickr CC BY-ND 2.0

Tagi:, , ,

  • Wpis bardzo zachęcający 🙂 Może i my zaczniemy zgłębiać swoją wiedzę na temat Psychologii Pozytywnej.

    • Zawsze polecam! Przynosi wiele pozytywności na co dzień:) Dobrego dnia!