O poznawczej słów tylko kilka

o poznawczej słów tylko kilka

Marzec 31, 2014 • Klasyczna, Psychologia, szczęście i życie w Ameryce • Views: 1414

 

Za bezradność odpowiada pesymizm. Niepowodzenia rzutują na przyszłość, łatwiej prowadzą do depresji i chorób psychosomatycznych, a pesymistyczne przewidywania stają się samospełniającymi proroctwami.

Nawyk pesymistycznego myślenia istnieje i ma się bardzo dobrze w ciele smutnego pesymisty. Dobra nowina to ta, że schematy myślowe nie muszą być stałe i jak pokazują ostatnie dwadzieścia lat badań psychologii, każdy z nas ma wpływ na swój styl myślenia.

Jak było w historii psychologii?

Od zawsze w psychologii istniały różne schematy myślenia na temat zachowania człowieka.

Bardzo krótki przegląd wielkich teorii w bardzo dużym skrócie:

Freudyści uważają, że zachowaniem człowieka kierują nierozwiązane konflikty z dzieciństwa.

Behawioryści mówili, że zachowania powtarzają się, bo otrzymują wzmocnienia zewnętrzne.

Etologowie głosili, że zachowanie jest rezultatem zdeterminowanych genetycznie, utrwalonych systemów działania.

To były głosy psychologii w latach 60. XX wieku. Podejście poznawcze (kognitywne) w późnych latach 60. i 70. było rewolucją naukową.

Ta dziedzina psychologii bada procesy i struktury poznawcze oraz zasady odbierania i przetwarzania informacji w mózgu.Pamięć, myślenie, percepcja, uwaga to główne obszary badań psychologii poznawczej.

W psychologii poznawczej umysł jest spójnym systemem służącym przetwarzaniu danych.

Psychologia poznawcza dziś wykracza poza samą psychologię. Znalazła bogate zastosowanie i wchodzi na nienaukowe salony zarówno w pracy PR, HR, mediów czy zarządzania, nie wspominając o wielkiej popularności w świeci psychologii biznesu, szkoleń i coachingu.

Po co o tym piszę? A no dlatego, że ojciec Psychologii Pozytywnej, o którym na tutejszym blogu będzie dużo, wywodzi się z tego nurtu. Martin Seligman przebył długą, naukową drogą, aby z wyuczonej bezradności i stylów wyjaśniania dojść do Psychologii Pozytywnej.

Ten niewątpliwie bardzo duży skrót teoretyczny na temat podejścia poznawczego stanowi jedynie zalążek naszej pozytywnej propagandy na temat teorii profesora Seligmana.

Aplikowanie tych naukowych mądrości gorąco zalecam! Życzę satysfakcji czytania i poznawania w przystępny sposób tej nadal akademickiej wiedzy.

Photo attribution: Neil Conway via flickr / CC BY

Tagi:, ,