Korzyści ze szczęścia czyli po co być szczęśliwym?

DIGITAL CAMERA

Listopad 30, 2015 • Pozytywna, Psychologia, szczęście i życie w Ameryce • Views: 2031

Aby odpalić silnik, niezbędne jest paliwo. Aby stać się mistrzem, potrzebny jest długi trening. Aby zbudować własne szczęście, niezbędny jest wysiłek. Łatwiej jest pracować nad siłą własnych mięśni, aniżeli włożyć trud w kształtowanie własnej psyche.

Badania wskazują, że im więcej aktywności, tym więcej szczęścia. Zatem wprowadzanie trwałych zmian wymaga pracy, w tym przypadku i ciała i ducha. To regularna, codzienna praca, pełna wytrwałości i zaangażowania. Niezależnie czy kształtujesz nową sylwetkę, czy budujesz własne szczęście, cel jest podobny, a meta nazywa się lepszą zmianą.

Według Sonii Lyubomirsky, Ed Diener i Laury King bycie szczęśliwym jest czymś więcej aniżeli tylko dobrym samopoczuciem.

Życzymy sobie szczęścia przy małej i wielkiej okazji, prosimy o nie w modlitwach, pod nie układamy marzenia. Tworzymy robocze definicje szczęścia, aby sobie pomóc. Czym zatem jest w praktyce jeśli dobre samopoczucie to za mało?

Po co być szczęśliwym?

 

1. Ludzie szczęśliwi są bardziej towarzyscy i pełni wigoru od tych mniej szczęśliwych.

 

2. Lubią pomagać i współpracować z innymi.

 

3. Mają więcej przyjaciół.

 

4. Częściej zawierają małżeństwa lub dłużej utrzymują swoje związki.

 

5. Są bardziej kreatywni i produktywni, zarówno w domu i w pracy.

 

6. Są lepszymi pracownikami, dobrymi przywódcami i skutecznymi negocjatorami.

 

7. Więcej zarabiają.

 

8. Cechuje ich większa odporność na kryzysy i stres.

 

9. Odczuwają wdzięczność.

 

10. Mają silniejsze systemy immunologiczne. Cieszą się więc lepszym zdrowiem, a w konsekwencji dłużej żyją.

Szczęście wpływa pozytywnie na każdy aspekt życia, a przy okazji daje produkty uboczne, które rodzą tylko dobre owoce. Poprawia jakość życia i uczy przyjemności z bycia sobą, z tego kim jesteśmy, co robimy i dokąd zmierzamy. Pozwala czuć się lepiej we własnej skórze, dba o wewnętrzny rozwój siebie i reformę własnego, lepszego Ja!

Szczęście:

  • podwyższa samoocenę,

  • poprawia pewność siebie,

  • buduje świadomość siebie,

  • uczy należytego szacunku wobec własnej osoby,

  • jest zaraźliwe, a więc udziela się innym wokół nas! 

Takie szczęście zbiera dorodne żniwa, bo choć praca żmudna i długa, jest tego warta! Być szczęśliwym nie tylko fajnie brzmi, ale i dobrze smakuje. Warto je budować, aby okazało się prawdziwe, a nie zezowate.

Zapraszam do budowy swojego szczęścia, a po więcej odsyłam do publikacji „Wybierz szczęście” S.Lyubomirsky. Oczywiście do szczęścia jeszcze nie raz wrócimy.

 

Photo attribution: Dima Bushkov via flickr / CC BY

Tagi:, ,