Odważnym być i się nie bać

Odważnym być

Październik 1, 2015 • BLOG, To lubię • Views: 1082

Nie podam tu akademickich teorii, nie odwołam się do naukowych definicji, nie przybliżę badań, ani nawet dwóch cytatów. Dziś napiszę subiektywnie, bardzo od siebie (ja-Anna), a jeżeli wedrzę się tu psychologia (ja-psycholog) będzie to efektem ubocznym moich pisanych blogowych i psyche rozważań.

Odwagę cenię, nawet bardzo! I wrócę do niej na pewno w bardziej naukowym wydaniu. Ubiorę ją wtedy w szaty króla i opiszę jak wielu, wiele jej zawdzięcza! Ale o tym kiedy indziej.

Teraz odważnie o odwadzę, którą nad wyraz podziwiam i szanuję tych, co z odwagą żyją w najlepszej komitywie. Tych, co z nią śpią i śmieją się lękom prosto w oczy. Nie piszę tu o pyszałkach, którzy po trupach biegną do celu, łamiąc wszelkie zasady gry, raniąc słowem, a czas innych krzywdząc dookoła. Piszę o tych, co nie boją się własnych marzeń! O tych, którzy nie poddają się przy pierwszej porażce, gorzkiej krytyce, czy uwadze co najmniej niestosownej. O tych co słyszą, że nie warto, że się nie uda, i po co, oni dalej w drodze do sukcesu i w marzeniach szybko biegną do wytoczonej dawno ścieżki. Krytykę mądrą biorą na klatę, niemądrej nie słuchają wcale. Są pewni swoich planów, a odwaga bije im głośne brawo.

Łatwo stać obok, bawić się w zazdrość i chłostać słowem tego co próbuje. Wymądrzać się przemądrzale i karcić za odwagę. Odważni ucierają nosa, a przecież nic tak nie boli jak sukces sąsiada (a miało nie być ani cytatów, powiedzeń..)

Gdyby nie czyjaś odwaga i bezkres w marzeniach, ile rzeczy by nam umknęło, przepadło i odeszło w siną dal. Odwaga niczym ster, pcha na nowe lądy.

Odważni, spełnieni i szczęśliwi mogą motywować do lepszego, ku nowemu, po marzenia!

Na koniec, muszę wrócić myślami do lektur M. Seligmana, który sukces definiuje jako motywację, zdolności i optymizm, i myślę, że i tutaj na szlaku odwagi także świetnie się to sprawdzi.

Photo attribution: Horia Varlan via flickr / CC BY 2.0 

Tagi:, ,

  • Zgadzam się w 100 procentach 🙂 . Odwaga to absolutna podstawa szczęścia.