The Power of Empathy – siła empatii

Styczeń 13, 2015 • Inspiracje, Zobacz • Views: 1470

Ponoć to Honoré de Balzac powiedział, że „Człowiek zwykle nie ma pojęcia, co mówi się na jego temat. Całe miasto może obrzucać go błotem, ale jeśli nie ma przyjaciół, nigdy o tym się nie dowie. Ten zgoła, mówiąc wprost, niekoniecznie miły cytat, może nijak ma się bezpośrednio do empatii, ale pośrednio na pewno ma znaczenie. „Bo skoro przyjaciół poznajemy w biedzie, to i empatii nie może w niej zabraknąć.

Empatia (empathy): zdolność do postawienia siebie na miejscu drugiej osoby i odbierania w podobny sposób zachodzących wydarzeń  oraz odczuwania podobnych emocji. „Psychologia społeczna Elliot Aronson, Robin M. Akert, Timothy D. Wilson

Empatia – wyraz pochodzący z języka angielskiego i oznaczający zdolność wczuwania się w cudze emocje, w świat innych ludzi, współodczuwanie tego, co czuje inna osoba w danej sytuacji, psychiczne „wejście” w cudze położenie. Często spotyka się w błędnych użyciach – jako synonim słów współczucie, życzliwość, wrażliwość: Darzę empatią biednych ludzi. (popr. Współczuję biednym ludziom). „Polski bez błędów Magdalena Tytuła, Marta Łosiak

Siła empatii? Tak, działa! W kilku słowach, w krótkiej leśnej animacji, w prostym, a dobrym porównaniu czym jest, a czym na pewno nie jest! Dla przypomnienia podałam jeszcze dwie definicję aby utrwalić znaczenie i podkreślić różnicę.

Po co o tym mówię? A no po to, aby pokazać tym filmem jej wielką moc rażenia w niesieniu prawdziwej pomocy! Bo być obok, nie zawsze oznacza być razem. Podobnie z porównywanym błędnie współczuciem, które jak już wiemy, nie musi oznaczać empatii. Może zatem warto dorzucić w Nowym Roku więcej empatii nie tylko w teorii, co w praktyce.

Z empatią o empatii, KasicaBlog.pl

Tagi:,