„W stronę szczęścia”

Szczęścia

Lipiec 21, 2014 • Inspiracje, Przeczytaj • Views: 2231

 

„Po raz pierwszy prowadziłem seminarium z psychologii pozytywnej na Uniwersytecie Harvarda w 2002 roku. Zapisało się na nie ośmiu studentów, z czego dwóch wykruszyło się. (…) W następnym roku (…) Philip Stone, mój mentor (…) namówił mnie,  żebym poprowadził wykłady o dobrym życiu. Tym razem znalazło się aż 380 chętnych. (…) I kiedy po raz kolejny zaproponowałem studentom swój wykład, zapisało się 855 osób. To była najliczniejsza grupa słuchaczy na całym uniwersytecie”.

Powyższy fragment to przedmowa z lektury obowiązkowej dla każdego pozytywnego Czytelnika – W stronę szczęścia! Autor Tal Ben-Shahar jest wykładowcą na Uniwersytecie Harvada, pisze w „New York Times”, jest absolwentem filozofii i psychologii.

W stronę szczęścia czyta się lekko, łatwo i przyjemnie, ale tylko z pozoru. Gdy szybko chcesz przez nią przebrnąć, zrobisz to w okamgnieniu. Jednak gdy profesjonalnie się do niej przyłożysz, odpowiesz na wiele pytań skierowanych do Ciebie drogi Czytelniku, czasu potrzebujesz dużo więcej. Gdy skupisz się nad pytaniami, ocenisz siebie z perspektywy Twoich wyborów i decyzji, zastanowisz się czym jest szczęście i uczciwie określisz wartości jakim hołdujesz, czytanie W stronę szczęścia stanie się bardziej czynne aniżeli bierne, a Twoje zaangażowanie może być większe niż zazwyczaj.

Część pierwsza pyta o szczęście. Począwszy od samego znaczenia słowa happiness, co ze staronordyckiego happ oznacza „szczęśliwy traf”, po definicje i rodzaj pytań o szczęście. Zawsze można być szczęśliwszym, a zgodnie z podręcznikiem kreowanie nowych rytuałów czyli wprowadzenie nowych zwyczajów lub sama zmiana nawyków może zdziałać cuda w szczęściu. Temat wdzięczności nie może być pominięty bo w nim siła dobrych emocji, codziennych podziękowań i pozytywnych wspomnień. Wdzięczność uświadamia moc „dziękuję” i rozszerza definicję szczęścia.

Studentka przyszła mnie zapytać, w którym momencie życia – w jakim wieku – będzie mogła przestać myśleć o przyszłości i wreszcie zacząć cieszyć sie życiem. Nie spodobało mi się jej pytanie, ponieważ pobrzmiewało w nim niezdrowe podejście do szczęścia z rodzaju „albo-albo”. Odparłem, że nie powinna pytać: „Czy mam być szczęśliwa teraz czy w przyszłości?”, ale: „Jak to zrobić, żebym była szczęśliwa i teraz i w przyszłości?”

Część druga jest o szczęściu w nauce, pracy i związkach. Autor nie może nie wspomnieć słynnego hasła flow, czyli czym jest przepływ i co oznacza „działanie i świadomość to jedno”. Tal Ben-Shahar odnosi się również do innych badań Csikszentmihalyiego, które mówią jaka siła drzemie w edukacji w której można szerzyć piękno nauki albo rozsiewać plony nudnej wiedzy.

Dalej w nawiązaniu do komiksu Richie Rich: The Poor Little Rich Boy badacz wspomina o zjawisku tzw. upośledzonych z uprzywilejowania, inaczej affluenza. To przykład biednego bogacza, który nie potrafi być szczęśliwy w swoim pięknie uprzywilejowanym świecie.

Na kolejnych stronach znajdą się ciekawe fragmenty o życiu zawodowym i szczęściu albo nieszczęściu pracy. Dlaczego niektórzy kochają swoją pracę, a inni wręcz przeciwnie? Hasła jak: praca, kariera i powołanie, wynik badań autorstwa profesor Amy Wrzesniewski są dowodem na to, że tylko w jednym z trzech wyżej wspomnianych podziałów, praca może być celem samym w sobie. Odpowiedzi szukaj w książce, także i refleksji o poczuciu sensu, przyjemności i predyspozycji oraz tym jak praca ma się do szczęścia.

O szczęściu w relacjach z ludźmi, nie tylko tych miłosnych, mówi ostatnia część rozdziału. Tutaj dowiesz się dlaczego do pełni szczęścia człowiek potrzebuje innych.

Zamiast zastanawiać się nad tym, z czym <da się żyć>, powinniśmy skoncentrować się na tym, bez czego żyć nie możemy”.

Ostatnia część książki to rozważania o szczęściu. Tutaj mowa jest o sensie pomagania, co daje i czy wynika z egoizmu. O sile pozytywnych emocji, o dążeniu do spójnych celów, o przyjemnościach z życia i poczuciu sensu oraz ile szczęścia dostajemy w genach. Zwłaszcza wspomniany tu punkt ostatni, a więc geny zaciekawią tych wszystkich, którzy zastanawiają się, ile wyssali z mlekiem matki.

Szczęście oczami Tal Ben-Shahara to sens życia i ogólne poczucie przyjemności. Według badacza to najważniejszy życiowy cel, cel celów. Przyjemność definuje jako pozytywne emocje tu i teraz, a sens życia nieodzownie związany jest z przyszłością i korzyściami jakie może dać!

W stronę szczęścia obfituje w aforyzmy sławnych myślicieli, niekoniecznie z podwórka psychologii. Bardzo lubię, gdy cytat otwiera nowy rozdział i stanowi temat na najbliższe strony. Cenię autora za wkład pracy w poszukiwaniu wielu teorii i nazwisk ze świata psychologii pozytywnej, klasycznej czy filozofii. Wspomniane w książce modele teoretyczne czy badawcze są nie tylko ciekawym zagadnieniem, ale stanowią potwierdzenie, że badaniem szczęścia zajmują się także wykładowcy akademiccy. Szczęście ogarnęło nie tylko świat filozofii czy religii, ale i psychologii gdzie naukowcy mają już dużo do powiedzenia, a z nowymi odkryciami mogą mówić jeszcze więcej.

Podoba mi się także obecność „autora” w książce. Doceniam gdy pisarz, przedstawiając nam, Czytelnikom, suche naukowe fakty, przenosi na karty książki także cząstkę siebie, gdy opisuje, jak na własnej skórze sprawdzał wnioski naukowych badań i teorii, oraz że nie wstydzi się powiedzieć, że czasami, pisząc W stronę szczęścia, nie czuł flow (wraz z podaniem powodu). Lubię ten amerykański styl pisania, gdzie bogata wiedza akademicka z dodatkiem osobistych opowieści, nadaje kolorytu książce. Ta lektura jest bardzo smakowitym kąskiem dla każdego łowcy szczęścia.

I na koniec, jeszcze krótki fragment o tym jak pewne czynniki są blokadą w drodze do szczęścia:

Oczywiście przejście od teorii do praktyki jest trudne – zmiana głęboko zakorzenionych nawyków myślowych, przekształcania siebie i świata wymagają ogromnego wysiłku. (…) Czy przypadkiem nie wpadłem w pułapkę życia przyszłością? Są i tacy, którzy tkwią w przeszłości i nie pozwalają sobie na szczęście tu i teraz. (…) Zanurzeni w przeszłości, zajęci usprawiedliwianiem swoich nieszczęsnych losów, ignorują potencjał szczęścia drzemiący w ich teraźniejszym życiu. Nie możemy być niewolnikami przeszłości ani przyszłości; musimy nauczyć się jak najwięcej korzystać z tego, co nas otacza tu i teraz”.

Tagi:,